Taekwon-Do Šumná

Taekwon-do v Šumné zahajuje 15. rok své činnosti

Psal se rok 2006, když malí nadšenci taekwon-da poprvé vstoupili do tělocvičny ZŠ Šumná. Nevědomky tak začali psát bohatou historii našeho šumenského oddílu. Náš trenér tenkrát netušil, co mu všechno přinese tato myšlenka založit taekwondo školu v Šumné a při pohledu na těch pár ustrašených dětí v teplákách a tričku by rozhodně neřekl, že se tento oddíl pod jeho vedením stane jedním z nejlepších na Moravě.


Ze začátku bylo potřeba těchto pár dětí motivovat ke cvičení a dát jim najevo, že taekwon-do není jenom nějaký kroužek, kam se chodí vyběhat a unavit. Je to bojový sport, ve kterém můžou něco dokázat a vyniknout. Zároveň je to učení kázně, disciplíny a sebeovládání. Skvělou pomůckou byly naše první doboky (obleky na cvičení), bílé pásky a vidina prvních závodů. A právě tyto závody v roce 2007 byly naším hnacím motorem pro další rozvoj a učení, jelikož po těchto závodech jsme byli, věřte nebo ne, mistři Moravy. A náš trenér byl právoplatně hrdý. Po prvních úspěších jsme se odloučili od znojemské školy So-San Znojmo a vydali se vlastní cestou. Vznikla tak škola Do-San Šumná.

Úspěchy v soutěžích jsme měli každý rok. Uvedla bych zde rok 2008, kdy se žákyně naší školy stala nejlepší soutěžící na mezinárodním turnaji Znojmo Open, kam se sjelo několik set závodníků z celé Evropy. V roce 2010 se další žákyně zúčastnila světového poháru (mistrovství světa pro barevné pásy) v Koreji, kde obsadila 1. místo v kategorii T-ki (speciální techniky ve výskoku) a 3. místo v kategorii Tul (sestavy). Další úspěšný rok byl rok 2015, kdy naše závodnice vyhrála 1. místo v kategorii Matsogi (sportovní boj) a 1. místo v kategorii tul (sestavy) na mistrovství Evropy v Kišiněvě a o rok později vyhrála 1. místo v kategorii Matsogi (sportovní boj) a 3. místo v týmových sestavách na mistrovství ČR v Benátkách nad Jizerou. Stala se tak mistryní Evropy a České Republiky. Nutno také dodat, že trenér šumenské školy dovedl celkem 4 studenty až k mistrovskému pásu I. Dan (černý pás prvního stupně), a další 2 studenty pilně připravuje na lednové zkoušky s velmistrem Trevorem Nichollsem IX. Dan, který je znám svým nekompromisním přístupem ke zkouškám. A toto je jen malý výčet úspěchů našeho oddílu.

Přestože letošní rok byl pro šumenské taekwondisty nepříznivý, zvládli jsme v březnu připravit povedenou exhibici na dětském karnevalu. Studenti zacvičili jednu žákovskou a jednu mistrovskou sestavu a sportovní boj. Dále ukázali, jak má vypadat sebeobrana proti všem možným  útokům. Na závěr cvičenci předvedli pro diváky velice oblíbené přerážení desek a speciální techniky ve výskoku. Potlesk byl opravdu zasloužený.

Je to již téměř 15 let od vzniku naší školy a myslím, že máme za sebou velice úspěšné období. Ačkoli se občas zdá, že jsme jen malou skupinkou nadšenců, co si tu cvičí jen pro radost, věřte, že taekwon-do mnoha studentům, kteří prošli touto školou, ovlivnilo život. Děkujeme tedy obci  Šumná za podporu. Jsme rádi, že tu můžeme rozvíjet toto krásné bojové umění a vést další malé i velké sportovce k úspěchům ať už osobním nebo soutěžním.

Obzvlášť děkujeme za finanční podporu, za kterou jsme nakoupili nové chrániče a další vybavení pro nadcházející sezónu. Ta už snad bude přívětivější, a my se ukážeme v plné síle.

Kateřina Hetflaišová